En dag i livet som fastighetskonsult

När folk frågar mig vad jag jobbar med brukar jag säga: “Jag ser till att byggnader fungerar – både för människor och pengar.” Det är ett enkelt sätt att förklara något som egentligen är ganska komplext. Som fastighetskonsult är varje dag olika, och det som lockade mig till yrket från början var just den variationen – att man får kombinera teknik, ekonomi, strategi och mänskliga behov i ett och samma jobb.

Morgonen börjar ofta med en genomgång av pågående projekt. Kanske ett kontorshus där ventilationssystemet ska optimeras, en bostadsfastighet där underhållsplanen behöver uppdateras, eller en ny byggnad som ska planeras från grunden. Jag kollar ritningar, rapporter och mejl, och funderar på vilka åtgärder som ger mest värde för både fastighetsägaren och de som faktiskt ska använda byggnaden.

En stor del av jobbet handlar om analys och problemlösning. Jag går igenom byggnader, kontrollerar installationer och bedömer hur olika åtgärder påverkar drift och ekonomi. Ibland är det små justeringar som behövs – ett ventilationsaggregat som inte fungerar optimalt, en belysning som slukar energi – men ibland är det större beslut som avgör hur fastigheten kommer fungera i flera år framöver. Att kunna förutse problem innan de uppstår är en av de mest tillfredsställande delarna av jobbet.

Men det handlar inte bara om teknik och mig som fastighetskonsult. Mycket av arbetet är kommunikation. Jag pratar med arkitekter, byggentreprenörer, driftspersonal och fastighetsägare. Många gånger är jag den som översätter tekniska termer till praktiska lösningar, och hjälper alla inblandade att förstå varför ett visst beslut är bäst. Det kräver både tålamod och lyhördhet, men också en viss känsla för diplomati.

Det roligaste med mitt jobb är att man verkligen ser resultatet av det man gör. När ett projekt är klart – kanske en renovering som ökar energieffektiviteten, eller en ny hyresgäst som flyttar in i ett välfungerande kontorsutrymme – vet jag att mitt arbete bidrog till att allt gick smidigt. Det är en konkret känsla av prestation som få andra yrken ger på samma sätt.

Självklart finns det dagar som är mer administrativa. Budgetar, rapporter, möten och dokumentation tar tid. Men även dessa uppgifter är viktiga – de gör att projekten kan drivas säkert och långsiktigt. Och mellan alla tekniska problem och ekonomiska kalkyler finns alltid möjligheten att lära sig något nytt. Varje byggnad, varje projekt och varje kund har sina unika utmaningar, och det är just detta som gör yrket stimulerande.

För mig handlar jobbet som fastighetskonsult också om helhetsperspektiv och en bra underhållsplan. Jag tänker på fastigheter som system – där teknik, ekonomi och människor samspelar. Om en del inte fungerar påverkar det allt annat. Att se till att byggnader inte bara står upp, utan fungerar smidigt, hållbart och effektivt, är en känsla som gör att jag trivs med varje dag på jobbet.

Att vara fastighetskonsult är alltså mer än att kolla på ritningar och skriva rapporter. Det är ett yrke där man kombinerar problemlösning, teknik, ekonomi och mänskliga relationer. Och när man ser byggnader fungera perfekt, när hyresgäster är nöjda och fastighetsägare känner trygghet – då vet man varför man valde det här jobbet.